گام بلند پاکستان در بازار جهانی تلفن های همراه

پاکستان با ارسال نخستین محموله گوشی های هوشمند ساخت شرکت های داخلی خود به امارات به جمع صاد کنندگان تلفن همراه پیوست.
گام بلند پاکستان در بازار جهانی تلفن های همراه
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
گام بلند پاکستان در بازار جهانی تلفن های همراه

 

در روز ارزشمند استقلال، پاکستان با آغاز صادرات گوشی های هوشمند ساخت داخلی خود، به نقطه عطفی بزرگ دست یافته است. سازمان ارتباطات پاکستان (TPA ) که مخفف Pakistan Telecom Authority   , و سهام دار اصلی Inovi Telecom است صادرات گوشی های هوشمند را به کشورهای دیگر آغاز کرده است. اولین محموله از ۵۵۰۰ دستگاه تلفن هوشمند ۴G با برچسب “ساخت پاکستان” به امارات صادر شد.

این نتیجه تلاش های هماهنگ برای توسعه اکوسیستم تولید دستگاه های تلفن همراه در پاکستان است. اجرای موفقیت‌آمیز سیستم ثبت و مسدود کردن شناسایی دستگاه که با عبارت  DIRBSشناخته می شود ( مخفف Device Identification Registration and Blocking System )و فعال کردن سیاست‌های دولتی از جمله خط‌ مشی تولید موبایل، محیط مطلوبی را برای تولید دستگاه‌های تلفن همراه در پاکستان ایجاد کرده است.

شورای تجهیزات مهندسی، یکی از واحدهای وزارت صنعت و تولید، سیاست تولید دستگاه های تلفن همراه را در سال گذشته تصویب کرد و پس از آن، ۲۱ شرکت سیگنال سبز تولید تلفن همراه را از اسفند تا خرداد دریافت کردند. بر اساس لیست EDB، این کارخانه ها شامل نوکیا، اوپو، اینفینیکس، سوئیفت بیز سولوشن (دیجیت)، تکنو، آی تل، WAV، آلفا، RealMe، Vigotel، D-Code، CallMe، Excel، Spice، TCL و Alcatel هستند.

به نقل از روزنامه Dawn news شرکت “Inovi Telecom” با ارسال ۵۵۰۰ گوشی تلفن هوشمند ۴G ساخته خود به امارات متحده در روز جمعه، توان داخلی پاکستان در ساخت تجهیزات الکترونیکی روز را به نمایش گذاشت و ابراز امیدواری شده است که صادرات گوشی های هوشمند در آینده ای نزدیک افزایش یابد.

این اداره رگولاتوری در بیانیه ای اعلام کرد: “این حاصل تلاش های هماهنگ برای توسعه اکوسیستم تولید دستگاه های موبایل در پاکستان است.” شرکت Inovi Telecom در ماه آوریل ۲۰۲۳ گواهی ساخت دستگاه های موبایل را دریافت کرد و توانست نخستین سفارش صادرات خود را ظرف ۴ ماه محقق کند در حال حاضر، این شرکت در حال مونتاژ دستگاه های Infinix است اما قصد دارد سایر برندهای انتقالی را نیز مونتاژ کند.

 

بومی سازی تولید تلفن همراه در پاکستان

 

این شرکت در مراسم افتتاح یک کارخانه مونتاژ و تولید سیار خود در شهر کراچی قول داده بود که باعث افتخار پاکستان خواهد شد. این شرکت برنامه ریزی کرده است تا تمام برندهای انتقالی خود مانند Infinix و iTel را مونتاژ کند.  در واقع هدف این شرکت ارائه مشاغل کارشناسی شده  به کلیه موسسات معتبر به ویژه در بخش مهندسی، فناوری اطلاعات و شبکه می باشد. این نه تنها فرصت های کاری را برای مردم ایجاد می کند، بلکه به توسعه استانداردها و استانداردهای مرجع در سراسر پاکستان کمک خواهد کرد

اسلام آباد، مدیرعامل Inovi Telecom آقای زیشان میان در کنار نماینده مالی PTA آقای محمد نوید و خاور صدیق در دفتر TPA

به نظر می رسد با این شرایط جدید پاکستان در مسیر تولید تلفن های همراه بومی خود نیاز به لزوم ایجاد یک سیاست حمایتی را در مسیر صادرات اتخاذ کند تا به پاکستان اجازه دهد بر رقبای خود در منطقه خاورمیانه غلبه کند. “زیشان میان نور” مدیرعامل این شرکت اظهار داشت هدف اصلی آنها داشتن نفوذ در بازارهای خاورمیانه شامل عراق، ایران و افغانستان است. وی افزود بازار انبوه کشورهای خلیج فارس هدف اصلی آنهاست در حالی که شهروندان عادی در عراق، ایران و افغانستان نیز دستگاه های موبایل حداکثر تا قیمت ۱۰۰ دلار را ترجیح می دهند

هنوز اطلاعات قابل تاییدی از مراجع معتبر در مورد مدل این تلفن های همراه ارایه نشده است ولی گمانه زنی هایی مبنی بر  میانه رده بودن آنها و تعلق آنها به برند infinix وجود دارد.در این صورت احتمال قوی باید مدل تلفن های همراه Hot 12 یا Hot 20i  باشند که جز دستگاه های میان رده و ۴G محسوب می شوند ولی این تنها در حد حدس و گمان قرار دارد.

اصالت گوشی های infinix به دفتر اصلی آن در هنگ کنگ باز می گردد و توسط هلدینگ های Transsion  در سال ۲۰۱۳ پایه گذاری شده اند. در سال ۲۰۱۷، این شرکت شاهد افزایش سهم بازار در کشور مصر بود و خود را به عنوان سومین برند بزرگ پس از سامسونگ و هواوی در آنجا معرفی کرد. در ۸ مه ۲۰۱۸، Infinix Mobile Nigeria با موسیقی‌دان David Adedeji Adeleke، که با نام Davido  نیز شناخته می‌شود، قراردادی امضا کرد تا به عنوان سفیر این برند در نیجریه خدمت کند.

آنها مراکز تحقیق و توسعه ای در فرانسه و کره دارند و طراحی گوشی ها در فرانسه انجام می شود. Infinix Mobile در آسیا و تقریباً ۳۰ کشور در خاورمیانه و آفریقا خدمات بازرگانی و فروش دارد و این شرکت همچنین اولین برند تلفن هوشمندی بود که در پاکستان واحد تولیدی دارد.

نوشته های مرتبط:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *