جهانگیرترین کیست؟

جهانگیرترین کیست
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
جهانگیرترین کیست؟

 

جهانگیر خان ترین (JKT) با دو دهه تجربه در سیاست داخلی بسیار پیچیده پاکستان، شخص تازه واردی نیست.

آقای جهانگیرترین که سلطان شکر پاکستان است ، زمانی نزدیکترین دستیارعمران خان بنیانگذار PTI (حزب تحریک انصاف) بود، در انتخابات عمومی پیش رودر۸ فوریه ۲۰۲۴ قرار است با حزب جدیدش به نام حزب استحکام پاکستان که سال گذشته پس از جدا شدن از عمران خان تاسیس کرد وارد کارزار رقابت انتخاباتی گردد.

آقای ترین در طول کمپین انتخاباتی خود، متعهد شده است که وعده رئیس سابق خود یعنی آقای عمران خان را که همان “پاکستان جدید” بود ، عملیاتی نماید.

اوکه به عنوان یکی از ثروتمندترین مردان سیاست در پاکستان شناخته می شود صاحب هزاران هکتار زمین کشاورزی، یک هواپیما خصوصی – که عمران به خاطر سفر با آن مورد انتقاد قرار گرفت – و تعدادی از بزرگترین کارخانه های شکر در پاکستان است.

آقای ترین  به عنوان چهره ای که بسیاری از اعتراضات PTI و تظاهرات ضد دولتی را قبل از رسیدن عمران خان  به قدرت تأمین مالی کرده است، به عنوان کسی که میتواند جریانهای مختلف را خریداری یا رهبری کند مشهور است.

 

ورود به سیاست:

آقای ترین در سال ۲۰۰۲ به عنوان یک عضوحزب مسلم لیگ شاخه قاعد أعظم پاکستان (PML-Q) درمجلس ملی انتخاب شد و به عرصه سیاست وارد شد. او که فارغ التحصیل کالج فورمن است به عنوان مشاور سروزیرسابق پنجاب، آقای چودری پرویز الهی در زمینه کشاورزی ومسائل کشاورزی مشغول به فعالیت شد.

در سال ۲۰۰۴، توانست به کابینه فدرال راه یابد وبه عنوان وزیر صنایع، تولید وطرح ویژه در دوران دیکتاتور نظامی سابق آقای پرویز مشرف فعالیت نماید. البته جای تعجب نیست که کارخانه های شکرش در دوران وزارت وی شکوفا شدند.

در انتخابات سال ۲۰۰۸، آقای ترین برای دومین بار ازمنطقه انتخاباتی NA-195 به عنوان عضو مجلس ملی انتخاب شد و این بار از طریق حزب  PML-Functional (یکی از انشعابات حزب مسلم لیگ). اما در اواخر سال ۲۰۱۱، آقای ترین که در ابتدا قصد داشت حزب خود را با سیاستمداران پاک دست تشکیل دهد ناگهان تغییر رویکرد داد و به حزب PTI عمران خان پیوست وگفت که چشم انداز او شبیه به یک سیاستمدار کریکت باز است.

 

تجربه با PTI:

دو سال بعد، آقای ترین در انتخابات عمومی سال ۲۰۱۳ برای یک کرسی در Lodhran، جایی که او به شدت از نظر کسب و کار،فعالیت های  خیریه و توسعه ، سرمایه گذاری کرده بود، شرکت کرد اما شکست خورد ولی در نهایت در انتخابات سال ۲۰۱۵،برای سومین باراز   Na-154  با یک کرسی PTI به عضویت درمجلس ملی انتخاب شد.

در سال ۲۰۱۷، جهانگیرترین  که در آن مقطع زمانی دبیر کل PTI نیزبود، به دلیل داشتن عدم صداقت در مورد امور مالی خود توسط دادگاه عالی رد صلاحیت مادام العمر شد. او تحت ماده ۶۲(۱)(f) قانون اساسی، همان ماده ای که براساس آن نخست وزیر وقت، نواز شریف در ژوئیه همان سال بصورت مادام العمر رد صلاحیت شده بود، اعمال قانون شد.

پس ازصدور حکم، آقای ترین از سمت دبیر کل حزب تحریک انصاف استعفا داد اما به شدت عضو فعالی از حزب باقی ماند. نفوذ او زمانی آشکار شد که علیرغم عدم صلاحیت، او در سال ۲۰۱۸ توضیحات مفصلی در مورد کشاورزی به کابینه فدرال دولت PTI ارائه داد.

اما در سال ۲۰۲۰، جهانگیرترین یکی از چهره های بزرگ شناخته شده در کمیسیون تحقیقات شکر بود، کمیسیونی که بر اساس دستورالعمل های نخست وزیر آن زمان یعنی آقای عمران خان برای بررسی افزایش قیمت کالا تشکیل شده بود. تحقیقات بعدی که در مورد کلاهبرداری شکرانجام شد منجر به تیره وتار شدن روابط او با عمران خان گردید.

در همان سال آقای ترین  حدود پنج ماه به لندن رفت، ودر همان زمان نیز آژانس تحقیقات فدرال (FIA) در موردجزئیات دارایی های او در پاکستان و خارج از کشور، تراکنش های بانکی او، به ویژه انتقال پول او به خارج از کشور تحقیقات خود را آغاز کرد.

در سال ۲۰۲۱، FIA به طور رسمی جهانگیرترین وپسرش علی ترین را به دلیل کلاهبرداری و پولشویی محکوم کرد. اتهامی که او به شدت آنرا رد کرد.

در همان سال، آقای ترین با اعلام رهبران پارلمانی گروه خود، هم در مجلس ملی وهم در مجلس پنجاب دو دستگی و تقسیم در حزب تحریک انصاف را همگانی نمود.

با وجود اینکه حزب تحریک انصاف اصرار داشت که حزب واعضای گروه JKT به عنوان یک حزب به جلو حرکت کنند، آقای ترین شروع به بلند کردن صدای اعتراض خود علیه سیاست های دولت کرد.

او همچنین علنا اعتراف کرد که با استفاده از هواپیماهای خود برای نزدیک شدن به افراد مستقلی که در حوزه های مختلف استان پیروز شده بودند، نقش کلیدی در تشکیل دولت حزب انصاف در پنجاب ایفا کرده است.

در سال ۲۰۲۲، گروه JKT درمرکز توجه سیاست پنجاب قرار گرفت زیرا هم دولت PTI وهم اپوزیسیون از این گروه خواستند تا نقش تعیین کننده ای در تشکیل دولت استان ایفا کند. در این مرحله، عثمان بزدار، سروزیرپنجاب، به نفع آقای پرویز الهی  استعفا داد، زیرا عمران خان تلاش میکرد تا حمایت کافی علیه طرح عدم اعتمادی که جنبش دموکراتیک پاکستان (PDM) علیه او ارائه کرده بود، را به دست آورد.

بلافاصله پس از این استعفا، عبدالعلیم خان – وزیر سابق پنجاب ودستیار نزدیک عمران – اعلام کرد که به گروه JKT ملحق خواهد شد واز کنار گذاشته شدن افراد وفادار در PTI ابرازتأسف کرد. در آوریل ۲۰۲۲، گروه JKT با PDM متحد شد تا با مطرح کردن عدم اعتماد، عمران خان را ازسمت نخست وزیری برکنار کنند.

 

نظام انتخاباتی پاکستان نیازمند یک تغییر اساسی است

 

حزب جديد، چهره هاي قديمي:

یک ماه پس از حوادث خشونت آمیز ۹ می سال ۲۰۲۳ — زمانی که اعتراضات در پاکستان پس از دستگیری عمران خان آغاز شد — آقای جهانگیرترین حزب سیاسی جدید خود، IPP را با چهره های قدیمی راه اندازی کرد.

این حزب در پی پیشنهادی که ازسوی حاکمیت پاکستان برای ایجاد یک حزب “موازی” PTI برای مهار حزب عمران خان پیش از انتخابات عمومی مطرح شد، تشکیل شد.  او به عنوان سرپرست اصلی IPP انتخاب شد در حالی که علیم خان به عنوان رئیس حزب انتخاب شد.

پس از پایان دوره دولت PDM در اوت ۲۰۲۳، افراد سرسخت گروه JKT مانند علیم خان  و أعوان چودهری روابط نزدیکی با برادران شریف  PML-N برقرار کردند و حتی به دیدن نوازشریف به لندن سفر کردند.

تا اکتبرسال ۲۰۲۳، کمیسیون انتخابات پاکستان (ECP) به طور رسمی IPP را ثبت کرده بود، وراه را برای این حزب به منظور رقابت در انتخابات هموار کرد. در همان ماه، IPP اولین گردهمایی عمومی را در لاهور برگزار کرد که در آن آقای ترین اعلام کرد برخی از اعضای حزب تحریک انصاف بطور خستگی ناپذیری تلاش کرده اند تارویای ساخت “پاکستان جدید را محقق کنند اما نمی توانند این کار را انجام دهند زیرا حزب به تدریج تیم اصلی خود را پس از به دست گرفتن قدرت جایگزین کرد و افرادی که از چشم انداز حزب آگاه نبودند، فرماندهی را به عهده گرفتند.

او گفت: اکنون اعضای IPP رویای تبدیل پاکستان “به یک چراغ پیشرفت در صحنه جهانی”  را به واقعیت تبدیل خواهند کرد.

در ژانویه امسال،  دادگاه عالی رد صلاحیت مادام العمر قانونگذاران را بر اساس ماده ۶۲(۱)(f) قانون اساسی لغو کرد وراه را برای شرکت جهانگیرترین درانتخابات عمومی هموار کرد.

او رسما کمپین انتخاباتی حزبش را در ۱۵ ژانویه راه اندازی کرد وقول داد که به مسائلی که رای دهندگان با آن مواجه هستند رسیدگی کند وتمایل خود را برای هدایت کشور به سمت رفاه بیان کرد.

با توجه به نحوه برگزاری کمپین توسط حزب استحکام پاکستان از همان ابتدا به نظر میرسید که این حزب قصد دارد با حزب نوازشریف همکاری کند ، به همین دلیل هیچ گونه صحبتی علیه حزب نواز شریف در کمیپن های این حزب دیده نمیشد.

تا اینکه در تاریخ ۳ فوریه، آقای جهانگیرترین به صورت رسمی اعلام کرد که به نظر او، نواز شریف نخست وزیری بعدی پاکستان است و حزب او قصد دارد با حزب نوازشریف مشارکت و همکاری نماید.

برای انتخابات عمومی سال ۲۰۲۴، آقای ترین نامزدی خود را به ترتیب از NA -149 وNA-155 درمناطق ملتان ولودران اعلام کرده است.

 

مواضع کلیدی:

جهانگیرترین در مورد سرخوردگی اش از حزب پي تي آي خيلي صريح و بی باکانه سخن گفته است.

به گفته اوکرسی نخست وزیری” خطرناک است زیرا می تواند باعث شود که فرد احساس پادشاهی کند ومردمی که او را انتخاب کرده اند فراموش کند“.

او قول داده که به معنای واقعی کلمه “پاکستان جدید ” را به وجود آورد وادعا میکند حزب او مردم کشور را در اولویت قرار خواهد داد.

آقای ترین بارها بر ارتباط قوی خود با جنوب پنجاب به دلیل روابط خانوادگی در آنجا تاکید کرده است. او قول داده که حس محرومیت مردم آنجا را از بین ببرد واعتقاد خود را به شکل گیری نهایی استان پنجاب جنوبی ابراز کرده است.

 

Naya Pakistan” به معنی “پاکستان جدید” است. این اصطلاح یک مفهوم سیاسی است که فعالیت‌ها واهداف دولت نخست وزیر سابق پاکستان، آقای عمران خان را نشان می‌دهد. عمران خان در بیانیه انتخابی خود رویای “پاکستان جدید” را داشت که در آن وعده تشکیل یک نظام اقتصادی، عادل  و پاسخگو را داده بود. دولت او برای اصلاحات وپیشرفت در بخش‌های مختلف، پروژه‌های مختلفی را آغاز کرد که هدف آن‌ها توسعه اقتصادی، عدالت اجتماعی ورشد اقتصادی بود.

 

 

نوشته های مرتبط:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *