گزارش سفر آقای دکتر امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به پاکستان- روز اول:

پاکستان و ایران روز پنجشنبه مورخ ۱۲ مرداد ماه برابر با ۳ اوت ۲۰۲۳، یک برنامه همکاری تجاری پنج ساله را که هدف آن رسیدن به یک تجارت ۵ میلیارد دلاری بین دو کشور است به امضا رساندند.
گزارش سفر آقای دکتر امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به پاکستان
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
گزارش سفر آقای دکتر امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به پاکستان- روز اول:

۱۴۰۲-۰۵-۱۲

آقای امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در یک سفر دو روزه به دعوت آقای بلاول بوتو زرداری، روز چهارشنبه ۱۱ مرداد ماه وارد اسلام آباد شد. این سفر پس از سفر آقای بلاول بوتو به تهران و دیدار با امیر عبداللهیان انجام شد و اولین سفر دو جانبه وزرای امور خارجه دو کشور به حساب می آید.

آقای بلاول بوتو زرداری،  امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی در کنار همتاری ایرانی خود در اسلام آباد گفت که برنامه پنج ساله همکاری تجاری با هدف رفع موانع در تجارت دوجانبه، نهایی کردن توافقنامه تجارت آزاد و ایجاد پیوندهای بنیادی بین بخش خصوصی هر دو کشور است.

او گفت: «اطمینان دارم که گام‌ هایی که امروز برمی‌داریم مسیر مشارکت اقتصادی طولانی‌مدت دو کشورمان را در ماه ‌ها و سال‌های آینده ترسیم می‌کند.

 

آقای امیرعبداللهیان نیز گفت
دو کشور متعهد به افزایش مبادلات تجاری دوجانبه به  پنج میلیارد دلار هستند و با ایجاد منطقه تجارت آزاد ویژه اقتصادی در امتداد نقاط مرزی مشترک موافقت کردند.

آقای بلاول بوتو به رسانه ها گفت که دو طرف توافق کرده اند که عملیاتی شدن پنج بازارچه مرزی باقی مانده را تا پایان سال جاری در اولویت قرار دهند.

وی همچنین گفت: پاکستان و ایران بر اساس مفاد قراردادهای موجود بین دو کشور تصمیم گرفته اند تمامی زندانیان محکوم را به کشورشان بازگردانند.

وی افزود: همچنین توافق شد که ماهیگیران دو کشور آزاد شوند و از جریمه ‌ای که مقامات دو کشور برای آزادسازی کشتی‌هایشان اعمال می‌کنند چشم پوشی شود.

آقای بلاول اعلام کرد: که دو طرف لیست های زندانیان را مبادله خواهند کرد تا این تفاهم به سرعت عملی شود

وی همچنین گفت که “وضعیت بحرانی حقوق بشر” در کشمیر تحت اشغال هند نیز در این دیدار مورد بحث قرار گرفت و از رهبری ایران به دلیل “حمایت قاطع و مستمر از آرمان مشروع” مردم مسلمان این منطقه  تشکر کرد.

وزیر امور خارجه گفت که هر دو طرف همچنین توافق کرده اند که به تعامل فعال خود در افغانستان با هدف پیشبرد صلح و ثبات در آنجا و ارتقای رفاه و سعادت برادران و خواهران افغان تاکید نموده اند

وی گفت: همچنین توافقی نیز برای ادامه همکاری برای مقابله با اسلام هراسی و نفرت پراکنی علیه  مسلمانان به دست آمد.

 

آقای امیر عبداللهیان در سخنانی بر لزوم تقویت همکاری‌های دوجانبه در زمینه ‌های اقتصادی، تجاری و گردشگری تاکید کرد  و اطمینان  داد که دو کشور اقدامات فوری برای آزادی ماهیگیران و شناورهای یکدیگر را انجام خواهند داد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین بر تکمیل خط لوله گاز ایران به پاکستان تاکید کرد و گفت: این پروژه قطعاً منافع ملی دو کشور را تامین خواهد کرد.

وی نیز مانند بلاول خواستار حمایت از مردم افغانستان شد و تاکید کرد که هر وضعیتی در افغانستان بر کشورهای همسایه یعنی  پاکستان و ایران تاثیر خواهد گذاشت

وی تاکید کرد: “بنابراین، تحت هر شرایطی، حمایت از مردم افغانستان یک مسئولیت دینی و انسانی است و به آن پایبند خواهیم بود.

آقای امیر عبداللهیان همچنین حمله تروریستی اخیر در باجور را محکوم کرد و با خانواده های داغدار، عموم مردم پاکستان و دولت پاکستان ابراز همدردی کرد.

وزرای خارجه دو کشور پس از کنفرانس مطبوعاتی شاهد امضای یادداشت تفاهم بین پاکستان و ایران در زمینه های مختلف بودند.

دیدار آقای امیر عبداللهیان با شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان:

آقای امیر عبداللهیان در ادامه دیدارهای خود با نخست وزیر پاکستان آقای شهباز شریف دیدار نمود. نخست وزیر پاکستان  بر تعهد پاکستان برای تقویت بیشتر روابط با ایران در زمینه های مختلف تاکید کرد.

 

بررسی روابط ایران پاکستان

 

نخست ‌وزیر پاکستان  بر لزوم تمرکز بر تقویت همکاری ‌ها در حوزه اقتصادی تاکید کرد و خاطرنشان کردکه سازمان همکاری ‌های اقتصادی برای ایفای این نقش اهمیت منحصر به فردی دارد و میبایست از ظرفیت های آن نهایت استفاده را نمود.

وی همچنین «نگرانی عمیق» خود را نسبت به افزایش حوادث «اسلام هراسی و نفرت ضد مسلمانان» ابراز کرد و بر عزم قاطع پاکستان برای همکاری با سایر کشورهای مسلمان از جمله ایران برای «تشریح دیدگاهی واحد در برابر این گونه اقدامات ناپسند با هدف ایجاد تفرقه میان مسلمانان» تأکید کرد.

نخست وزیر شهباز همچنین درباره افتتاح بازارچه مرزی مند-پیشین که در ۲۸ اردیبهشت ماه برگزار شد، عنوان کرد: ابتکارات با هدف اعتلای اقتصادی مناطق مرزی نشان دهنده ی تلاش  ملموس و  اولویت مشترک جمعی برای بهبود وضعیت مردم دو کشور ایران و پاکستان است.

وی گفت: سیاست آقای ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران مبنی بر «اول همسایگان » کاملاً با دیدگاه او برای منطقه ای امن، مرفه و به هم پیوسته همسو است..

 

نخست‌وزیر پاکستان همچنین بر اهمیت استفاده از موقعیت جغرافیایی منحصربه‌ فرد پاکستان و ایران برای ارتقای اهداف تقویت ‌کننده صلح و رفاه منطقه ‌ای از طریق تجارت بیشتر و ارتباطات منطقه ‌ای بیشتر تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ایران به طور جداگانه با راجا پرویز اشرف، رئیس مجلس ملی در مجلس شورای اسلامی پاکستان نیر دیدار کرد.

آقای امیر عبداللهیان همچنین با آقای  صادق سنجرانی، رئیس سنای پاکستان نیز ملاقات و با او در خصوص پیوندهای پارلمانی بین دو کشور گفتگو نمود.

لازم به ذکر است، پیش از ورود آقای امیر عبداللهیان، هیاتی بلند پایه از جمله معاون اقتصادی وزارت امور خارجه و مقامات ارشد وزارت خانه های بازرگانی، راه و شهر سازی، سرمایه گذاری کشاورزی و نیرو به اسلام آباد سفر کرده و در دیدارهای مقدماتی خود ، زمینه های لازم برای عقد قراردادهای مختلف را فراهم نموده بودند.

 

نوشته های مرتبط:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *